Czym są biokominki i dlaczego warto je rozważyć?Biokominki nie są nową innowacją. W rzeczywistości używamy biokominków od wieków, nawet zanim ludzie wynaleźli centralne ogrzewanie. Jednak dzięki niedawnemu wzrostowi popularności ekologicznego życia i przyjaznej środowisku technologii biokominki są teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Kominki te wykorzystują wentylatory i wymienniki ciepła do cyrkulacji naturalnego ciepła wytwarzanego przez spalanie peletów drzewnych lub innych małych materiałów z biomasy. W rezultacie wytwarzają mniej dymu i emisji dwutlenku węgla niż tradycyjne kominki. W tym wpisie na blogu przedstawimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o biokominkach i dlaczego powinieneś rozważyć je w swoim następnym projekcie renowacji domu.

Czym są biokominki?

Biokominki, znane również jako kominki na biomasę, są rodzajem kominków z otwartym paleniskiem, które wykorzystują biomasę, czyli materię roślinną, do wytwarzania ciepła. Kominki te mogą być samodzielnym urządzeniem lub częścią kominka do zabudowy. W kominku wolnostojącym spalane są materiały z biomasy, takie jak pelety drzewne, kolby kukurydzy i łupiny orzechów, natomiast w kominku do zabudowy do podtrzymywania ognia wykorzystywany jest elektryczny element grzewczy. Kominki na biomasę są zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne kominki, ponieważ przekierowują ciepło wytworzone przez spalanie materiałów z biomasy do domu, zamiast wypuszczać je w całości przez komin. Oznacza to, że ilość dwutlenku węgla (CO2) emitowanego podczas spalania biomasy jest znacznie niższa niż podczas spalania węgla lub gazu ziemnego. Kominki na biomasę mogą być również wykorzystywane do ogrzewania wody, co czyni je uniwersalnym dodatkiem do każdego domu.

Jak działają biokominki?

Jak już mówiliśmy, biokominki to kominki z otwartym paleniskiem, które wykorzystują materiały z biomasy do wytwarzania ciepła. Sposób, w jaki działają jest bardzo podobny do zwykłego kominka, jednak zamiast dużych polan do wytwarzania ciepła, używają mniejszych kawałków biomasy, takich jak łupiny orzechów, kolby kukurydzy czy pelety drzewne. Aby podtrzymać ogień, w kominku zainstalowany jest wentylator i elektryczny element grzewczy. Wentylator wdmuchuje powietrze do kominka, tworząc proces spalania, który generuje ciepło. Wytworzone ciepło jest następnie rozprowadzane w całym pomieszczeniu za pomocą wymiennika ciepła.

Wymienniki ciepła to rury, które służą do przekazywania ciepła z jednego miejsca do drugiego. W biokominkach wymienniki ciepła są wyposażone w wentylatory, które wdmuchują gorące powietrze do całego pomieszczenia. Kominki na biomasę są zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne kominki, ponieważ przekierowują ciepło wytworzone przez spalanie materiałów z biomasy do domu, zamiast wypuszczać je w całości przez komin. Oznacza to, że ilość dwutlenku węgla (CO2) emitowanego podczas spalania biomasy jest znacznie niższa niż podczas spalania węgla lub gazu ziemnego. Kominki na biomasę mogą być również wykorzystywane do ogrzewania wody, co czyni je uniwersalnym dodatkiem do każdego domu.

O mnie